7 tévhit az agilis módszertanokról
Amellett, hogy az agilis módszertanok hazánkban is egyre elterjedtebbek, még mindig számos vita, és tévhit alapját képezik, utóbbiakból gyűjtöttük össze a 7 leggyakoribbat.
1. Az elsődleges céljuk a fejlesztés sebességének növelése, hogy az alkalmazások gyorsabban előállíthatóak legyenek
Valóság: A sebesség csak másodlagos szempont, a végtermék minősége sokkal fontosabb.
2. Fix határidejű projekteken nem alkalmazhatóak
Valóság: A közhiedelemmel ellentétben számos esetben bebizonyosodott már, hogy fix határidejű projektekre a legjobb választás egy agilis módszertan.
3. A bevezetésükhöz elég a fejlesztői eszköztárat frissíteni
Valóság: Egy tetszőleges agilis módszertan bevezetése nem csak az eszközök, hanem a céges kultúra, és a belső folyamatok tekintetében is változtatást igényel.
4. Agilis módszertan = nem kell előre tervezni
Valóság: Egyáltalán nincs így: bármilyen konkrét módszert is használunk, elengedhetetlen, hogy már a kezdéskor ismertek legyenek a fejlesztés mérföldkövei, az elvégzendő munka nagysága, a fő prioritások, és nem utolsó sorban a büdzsé. Később ugyanis, amikor változtatnunk kell, szükségünk lesz egy mankóra, amire támaszkodhatunk, és ami alapján a további irányvonalakat meghatározhatjuk.
5. A dokumentálás rossz, de elkerülhető
Valóság: Bár nagyon kevesen szeretnek normálisan dokumentálni, ezt az agilis módszerek alkalmazásával se fogják megúszni. A kulcsfontosságú inkább az, hogy a kevesebb néha több elv alapján csak az igazán lényeges, és nélkülözhetetlen információkat jegyezzük le.
6. Néhány hónap alatt érezhetőek lesznek az új módszer előnyei
Valóság: Legtöbbször ez inkább években mérhető, gyors csodára senki se számítson!
7. Az előre definiált, "dobozos" irányelvek minden projekthez passzolnak
Valóság: Bizonyos esetekben (nagy projektek, szétszabdalt, vagy nagyon nagy létszámú fejlesztői csapatok) pont az az előnyösebb, ha egy adott módszertan némileg módosított változatát alkalmazzuk. Ilyenkor természetesen a fő irányelveket továbbra se tanácsos piszkálni, de néhány apró változtatás előnyös lehet.
Ha eszetekbe jut valami, ami kimaradt, ne tartsátok magatokban!